محل تبلیغات شما

تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۸
نگاهی به فیلم جهان با من برقص» ساخته سروش صحت
زندگی خاکستری رنگ
نویسنده:احمدصبریان/رومه نگار و منتقد سینما
سینماهای کشور در هفته‌ای که گذشت، به احترام شهادت حضرت فاطمه(ع) و شهید قاسم سلیمانی،  چهار روز تعطیل بود. با این وجود، آمار فروش حکایت از این دارد که فیلم‌های روی پرده با مضامینی متفاوت و در ژانرهای کمدی، طنز، درام اجتماعی، ملودرام، دفاع مقدس و کودک و نوجوان،گیشه پررونقی را تجربه کرده‌اند.فیلم مطرب» مصطفی کیایی پس از ۹ هفته اکران با فروش ۳۲ میلیارد تومانی همچنان برصدر جدول گیشه تکیه زده و رکوردپرفروش‌ترین سینمای ۹۸ را همچنان  به نام خود ثبت کرده است‌. فروش ۲۳ نفر» مهدی جعفری طی چهار هفته نمایش، به یک میلیارد تومان رسید. فیلم آشفتگی» ساخته  فریدن جیرانی کارگردان صاحب نام خراسانی نیز پس از سه هفته اکران، به فروشی حدود ۵۰۰ میلیون تومان دست یافت.  خداحافظ دختر شیرازی» افشین هاشمی در چهار هفته  نمایش،  فروشی حدود ۴۰۰ میلیون تومان داشته است. فیلم سونامی» میلاد صدرعاملی نیز پس از دو هفته  نمایش، فروشی حدود ۲۰۰ میلیون تومانی را از آن خود کرده است.
#نخستین تجربه و آغازی امید وار کننده
در میان فیلم‌های روی پرده، فیلم جهان با من برقص» نخستین تجربه کارگردانی سروش صحت در عرصه سینما، اکران عمومی خود را از یازدهم دی  ماه آغاز کرده و در تهران و شهرستان‌ها  از جمله در مشهد مورد استقبال چشمگیر تماشاگران ومنتقدان قرار گرفته است. این فیلم رکورد فروش  را در میان فیلم‌های تازه اکران شده  از آن خود کرده و پس از یک هفته اکران، به فروش یک میلیارد تومانی دست یافته است.جهان با من برقص» ساخته سروش صحت تنها اثری است که  در دور روز ابتدایی، به فروش خوب ۴۲۰ میلیون تومانی دست یافته است.
#برگ برنده‌های فیلم
فیلم جهان با من برقص» نخستین بار در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآمد و با نظر مساعد و تمجید منتقدان و اهالی رسانه روبه رو شد. این فیلم در آیین پایانی این رخداد سینمایی، تحسین داوران را نیز برانگیخت و دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد را برای علی مصفا» و همچنین سیمرغ بهترین کارگردانی را نصیب سروش صحت کرد. علی مصفا، جواد عزتی، پژمان جمشیدی، هانیه توسلی، مهراب قاسم خانی از جمله بازیگران صاحب نامی هستند که در نخستین ساخته سینمایی سروش صحت به ایفای نقش پرداخته‌اند.
سروش صحت تاکنون در بیش از ۴۰ اثر سینمایی و تلویزیونی به ایفای نقش پرداخته و سریال های ساختمان پزشکان»، چارخونه»، لیسانسه‌ها»، پژمان»، شمعدونی» و … را نیز برای تلویزیون کارگردانی کرده است.
#شوخی‌های هوشمندانه
فیلم جهان با من برقص» با تلخی آغاز می‌شود و روایتگر مرگ شخصیت اصلی داستان است، اما سروش صحت» در طول روایت فیلم به کمک فیلم نامه‌ای فکر شده، شخصیت پردازی‌های هوشمندانه، خرده روایت‌های منسجم و ایجاد موقعیت‌های طنز و کمیک، تلخی اثر را محو می‌کند.
کارگردان به جای نمایش تلخی روزهای مرگ جهانگیر، با تمرکز بر موضوعات انسانی، حس خوشایندی به مخاطب می‌بخشد جهان با من برقص» با شخصیت‌هایی دوست داشتنی و شوخی‌هایی  است که در اجرا شکل گرفته‌اند.
#ارادت به مرگ اندیشی کیارستمی
بازیگران جهان با من برقص» (به ویژه علی مصفا) در نقش‌های خود درخشان  و باورپذیرند. جهان با من برقص» نخستین اثر سینمایی سروش  البته  تا حدی  هم جاه‌طلبانه  است، چون تلاش دارد حاصل تجربیات سینمایی کارگردانانی چون تئو آنجلوپلوس، لوییس بونویل،آنتونیونی، داریوش مهرجویی، آندره زوگینتسف، عباس کیارستمی و… باشد. میزانسن در برخی سکانس‌ها و همچنین شخصیت اصلی (جهان) تا حد زیادی نشان از ارادت کارگردان به مرگ اندیشی کیارستمی است. اگرچه  فضای فیلم در سکانس‌های نخستین  برای مخاطب  یاس‌آور می‌نماید، اما سروش صحت، در همین موقعیت‌های تلخ، از شوخی‌هایش با مرگ برای ایجاد حسی خوشایند  در مخاطب  بهره می‌گیرد و با موفقیت در همذات پنداری تماشاگر، او را تا پایان فیلم با  داستانش همراه می‌کند.
#خلق موقعیت‌های کمیک در دل تلخی ها
سروش صحت در جهان با من برقص» از خاکستری بودن زندگی می‌گوید و  اجازه نمی‌دهد مخاطبش به تاریکی یکی مطلق  بیندیشد و  هر از گاهی با خلق موقعیت‌های کمیک در دل تلخی‌ها، مانع از افتادن به ورطه ناامیدی  می‌شود. شاید به همین خاطر است که جهانگیر به عنوان شخصی در آستانه مواجهه با مرگ، در موقعیت‌های مختلف باعث خلق لحظه‌هایی سرشار از شور زندگی می‌شود و دوستانش به خاطر موقعیت دراماتیک مرگ او، با وجود اختلاف‌ها و تفاوت‌هایشان، در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.
جهان با من برقص»،  حکایت تلاش انسان‌ها برای با هم بودن در شرایط دشوار است و روایت دلنشین زندگی در کوچه پس کوچه‌های مرگ. داستانی که بر دل می‌نشیند و تماشاگرش را با خاطری خوش از سالن سینما بدرقه می‌کند.
نویسنده : احمد صبریان | رومه اعتماد خراسان رضوی

زندگی خاکستری رنگ/احمد صبریان

"لامینور"،سرود خداحافظی داریوش مهر جویی با سینماست؟

۳۰ شمع برای جشن تولد"هامون"مهرجویی!

فیلم ,جهان ,برقص» ,سروش ,صحت ,کرده ,با من ,جهان با ,من برقص» ,سروش صحت ,پس از

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

dumb and dumber and dumbest